Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (185)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (16)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (301)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (356)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (198)
- (302)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Amber Vial Convenience Pack with Screw Cap Top Finish and Marking Patch
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vials in Convenience Packs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
11mm snap/ crimp finish
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with ABC Screw Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to Wheaton LVI Vials with Crimp Top, except feature a 9mm ABC screw-thread finish that can be used only with ABC caps
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Clear Glass Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Bonded LC Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | MSCERT Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | MSCERT |
| Closure Color | Blue |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Amber Vial Convenience Packs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Clear Vial Convenience Packs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm ABC Clear Vial Pack (9 mm Screw Thread Finish and Marking Patch)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9 mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8 mL vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and PTFE/Silicone/PTFE Septa Unassembled Component Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Clear Glass Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |